RSS
sobota, 08 sierpnia 2009
Bogactwa naturalne

Ze względu na zróżnicowanie geograficzne i klimatyczne Meksyk jest producentem wielu różnorodnych produktów rolnych. Pomimo tego, że hodowla i rolnictwo były od zawsze podstawą gospodarki, to Meksyk nie posiada zbyt dużego areału ziemi rolnej. Większość kraju jest zbyt uboga w opady albo zbyt skalista. W wielu rejonach konieczne jest nawadnianie. Szacuje się, że tylko 20% powierzchni nadaje się pod produkcję rolną. W rzeczywistości tylko 10-12% ziemi jest przygotowywane pod uprawę, a później tylko z połowy ze względu na trudne warunki klimatyczne zbiera się plony. Ponadto 20% gruntów jest nawadnianych.

Meksyk tylko w 1/5 części jest porośnięty lasami, ocenia się, że w XVI w. stosunek zalesienia wynosił 2/3. Ze względu na gwałtowną eksploatację lasów ich powierzchnia ulegała radykalnemu zmniejszeniu. Z jednej strony w niektórych rejonach Sierra Madre Zachodniej rozpoczęto program systematycznego zalesienia, ale z drugiej na na południu prowadzi się nadal wzmożoną wycinkę lasów deszczowych, które są zamieniane następnie w pastwiska.

Meksyk dysponuje bogatymi łowiskami rybnymi, jednakże ryby nie stanowią głównego składnika diety przeciętnego Meksykanina. Szczególnie bogata w owoce morza jest Zatoka Kalifornijska (m.in. marliny, krewetki). Na południe od Półwyspu Kalifornijskiego łowi się tuńczyka. W południowych rejonach Zatoki Meksykańskiej, niedaleko Jukatanu wody obfitują w różne odmiany ryb tropikalnych. Północna część Zatoki jest wykorzystywana do odławiania krewetek

Kraj dysponuje również korzystnym układem rzek, które umożliwiają produkcję "czystej" energii elektrycznej. Od lat 40. i 50. rozpoczęto szereg programów mających na celu budowę hydroelektrowni. Większość z nich zlokalizowana została we wschodniej i południowej części Mesy Centralnej. Rozwój technologii umożliwił budowę tam w bardziej niedostępnych regionach na rzece Grijalva na obrzeżach wyżyn Chiapas.

16:33, francjawakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 maja 2009
Mexicali

Mexicali, miasto w północnym Meksyku niedaleko miasta San Diego (USA). Stolica stanu Kalifornia Dolna (Baja California).

Liczba mieszkańców: 602 tys. (1990).

W mieście dominują: hutnictwo żelaza; przemysł chemiczny, metalowy, włókienniczy i spożywczy. Znajduje się tu port lotniczy, przygraniczna stacja kolejowa, dzielnica chińska la Chinesca, a nawet arena do korridy.

15:19, francjawakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 lutego 2009
Oaxaca

Oaxaca leży w południowym Meksyku, w górach Sierra Madre Południowe. W mieście mieszka Około 260 tys. mieszkańców. W 1987 roku historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

13:37, francjawakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2008
Merida
Merida to miasto leżące w Meksyku, w północnej części półwyspu Jukatan. Merida jest stolicą stanu Jukatan. Miasto zamieszkuje około 800 tys. mieszkańców.
13:57, francjawakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 sierpnia 2008
Colima

Colima – stan położony w zachodnim Meksyku nad Oceanem Spokojnym. Graniczy ze stanami Jalisco oraz Michoacán. Jest to jeden z najmniejszych stanów meksykańskich. Stolicą stanu jest miasto Colima.

15:29, francjawakacje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 czerwca 2008
Hamaki i cabalas
Te dwa rodzaje noclegów oferowane są głównie w mniejszych miejscowościach nad morzem na południu kraju.

Nocleg w hamaku jest bardzo tani. Wynajęcie hamaka oraz miejsca do jego zawieszenia - zazwyczaj pod palmowym dachem przy małym pensjonacie lub restauracji na plaży - kosztuje na ogół 2 $. Nad Morzem Karaibskim, gdzie wszystkie noclegi są droższe, opłaty mogą być wyższe (około 5-10 $). Jeżeli ktoś ma własny hamak, wyda nieco mniej. W całym kraju można je kupić bez problemu - specjalizuje się w nich Mérida, sprzedawane są także na plażach na Jukatanie i w Oaxace.

Cabalas to pokryte strzechą domki. Warunki są w nich różne - niektóre mają brudne podłogi, a jedynym meblem jest w nich łóżko, inne to luksusowe mieszkanka o eleganckim wystroju, z elektrycznością, moskitierami, wiatraczkami, lodówką i barkiem. Na ogół za wynajęcie skromnych cabalas płaci się 6-20 $. Najdroższe są chatki nad Morzem Karaibskim, gdzie ceny za luksusowe domki sięgają nawet 100 $!
10:39, francjawakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 kwietnia 2008
Teotihuacan
Strefa archeologiczna Teotihuacan leży 50 km na północ od miasta Meksyk, w otoczonej górami części Valle de Mexico (Doliny Meksyku). Teotihuacan, znany głównie ze słynnych piramid Słońca i Księżyca, był największym starożytnym miastem Meksyku, a zarazem stolicą największego imperium prehiszpańskiego w Ameryce Środkowej. Główne ulice miasta, krzyżujące się pod kątem prostym, wytyczono już w początkach naszej ery, a w 150 r. wzniesiono w miejscu dawnej świątyni Piramidę Słońca. Znaczna część pozostałej zabudowy powstała w 250-160 r.n.e. W szczytowym okresie rozwoju, który przypadł na VI w. było to szóste co do wielkości miasto na świecie (zamieszkiwało je ok. 200 tys. ludzi). Potem nastąpił jego powolny upadek Dwie wielkie aleje przecinają się w pobliżu Cytadeli i dzielą miasto na cztery części. Jedna z nich biegnąca wzdłuż osi północ-południe, to sławna Avenida de los Muerteos (Droga Umarłych). Po wschodniej stronie alei znajduje się Piramida Słońca (Piramide del Sol). Rozmiarem ustępuje jedynie piramidzie w Choluli i Piramidzie Cheopsa. Podstawa budowli ma powierzchnię 222 m2, a jej wysokość przekracza 70 m. W 1971 r. archeolodzy odkryli stumetrowy podziemny tunel prowadzący z zachodnich krańców piramidy, do jaskini mieszczącej się bezpośrednio pod centralną częścią budowli. Znaleziono tu przedmioty kultu religijnego. Uważa się, że kult Boga Słońca pojawił się tu jeszcze przed wybudowaniem piramidy. Piramida Słońca jest pomalowana na jasnoczerwony kolor, a żeby dostać się na szczyt trzeba pokonać 248 stopni. Piramida Księżyca (Piramide de la Luna), wznosząca się przy północnym końcu Avenida de los Muertos jest mniejsza od Piramidy Słońca, ale jej proporcje są lepiej wyważone. Szczyt znajduje się mniej więcej na tej samej wysokości, ponieważ budowla stoi wyżej. Przed piramida rozciąga się Plaza de la Luna (Plac Księżyca) z dwunastoma cokołami pod świątynię. Niektórzy eksperci przypisują tej trzynastce (12 cokołów i piramida) niebiańską symbolikę. Panuje przekonanie, że przy ołtarzu, w środkowej części placu odbywały się rytualne tańce.
19:18, francjawakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Meksyk
Meksyk położony jest w południowej części Ameryki Północnej. To oryginalne państwo oblewane jest ciepłymi wodami Oceanu Spokojnego oraz wodami Morza Karaibskiego, Zatoki Meksykańskiej i Zatoki Kalifornijskiej.
Meksyk jest krajem, do którego na wakacje można wybrać się o każdej porze roku, gdyż temperatury z reguły przewyższają 30°C.

Meksyk to magiczne miejsce zachwycające przede wszystkim imponującym, unikalnym charakterem tworzonym przez bogatą kulturę i historię.
Meksyk to kraj zachwycający zarówno turystów spragnionych relaksu na pięknych plażach jak i zainteresowanych kulturą i sztuką. Ten kraj urzeka pięknem krajobrazu tworzonym przede wszystkim poprzez pustynie pełne kaktusów, zielone tropikalne lasy, piękne jeziora lagunowe, wodospady oraz łańcuchy górskie i szczyty wulkaniczne. Specyficznego charakteru dodaje kultura Majów i Azteków oraz indiańskich rolników składających ofiary, kultywujących ziemię i praktykujących modlitwy o deszcz i urodzaj. Walorem Meksyku są także indiańskie wioski, malownicze miasta, tajemnicze piramidy, a także turkusowe morze. Imponujące są również głębokie kaniony oraz zróżnicowana flora i fauna.
12:34, francjawakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 marca 2008
Acapulco

Acapulco de Juárez – miasto w Meksyku (stan Guerrero), nad Oceanem Spokojnym.

Acapulco jest głównym portem w stanie Guerrero, u wybrzeży Oceanu Spokojnego w Meksyku. Leży 300 km na południowy zachód od stolicy kraju Mexico City. Uważane jest za jeden z najlepszych i najważniejszych portów na tym wybrzeżu Pacyfiku. Tu przecinają się szlaki handlowe biegnące między Panamą, San Francisco, Kalifornią i USA. Znajduje się tu także międzynarodowy port lotniczy.

Miasto usytuowane jest w półkolistej, głębokiej zatoce. Zbudowane jest na wąskim pasie niskiego lądu. Ma on zaledwie 800 metrów szerokości pomiędzy linią brzegową a górami otaczającymi zatokę.

12:09, francjawakacje
Link Dodaj komentarz »
Nuevo León

Istnieją dowody archeologiczne na to, że tereny obecnego Nuevo León były zamieszkane przez społeczności zbieracko-myśliwskie w pierwszych wiekach naszej ery. W chwili przybycia Hiszpanów na terenach tych funkcjonowały rozproszone grupy Indian, które prowadziły wędrowny tryb życia.

Pierwszymi konkwistadorami, którzy przybyli do Nuevo León byli Alvar Nunez Cabeza de Vaca (1535) i Andrés de Olmos (1545). W 1575 Alberto Canto odkrywa dolinę, którą nazywa Extremadura, później w tym miejscu zostaje założone Monterrey. Dalej na północy jego wyprawa dotarła do złóż mineralnych w San Gregorio. W 1575 król Filip II upoważnił Luisa Carvajala y de la Cuevę do zajęcia terytorium Nuevo León. Trzy lata później Carvajal wyrusza ze swoją ekspedycją i zakłada osadę San Luis de Francia. Na początku XVI stulecia Diego de Montemayor, który został mianowany gubernatorem regionu rozpoczyna akcję kolonizacyjną terenów pozostających pod jego zwierzchnictwem. Do Montemayora dołączyli franciszkanie, którzy prowadzą ewangelizację tubylców. Pod koniec XVI wieku plan kolonizacji zostaje jednak zarzucony.

W XVI w. do Nuevo León przybywają Indianie Tlaxcala, którzy mają wspomóc wysiłki osadników hiszpańskich oraz nauczyć miejscowych nomadów stałego trybu życia. Z powodu braku taniej siły roboczej i rozległego obszaru region ten staje się miejscem hodowli bydła, która była podstawą gospodarki w okresie kolonialnym. Życie hodowców bydła utrudniały jednak wrogie plemiona indiańskie. W XVIII w. prowadzono przez krótki czas wydobycie złota i srebra, złoża zostały jednak szybko wyczerpane. Kościół korzystając z dużych nadań ziemi zakłada liczne misje i zakony.

Ruch niepodległościowy w Nuevo León rozpoczął się w 1811, jednak po straceniu przywódcy powstańców - księdza Miguela Hidalgo y Costilli siły rojalistów szybko opanowały z powrotem cały region. Po uzyskaniu niepodległości przez Meksyk w 1821 Nuevo León stało się jedną z jego prowincji a od 1824 uzyskało status stanu - jednego z podmiotów federacji. W tym czasie ogłoszona zostaje także konstytucja stanowa.

Pierwsza połowa XIX w. tak jak i w reszcie charakteryzowała się brakiem spokoju. Następowały ciągłe konflikty, najpierw pomiędzy zwolennikami centralizmu i federalizmu a później pomiędzy frakcjami liberałów i konserwatystów, co hamowało rozwój gospodarczy Nuevo León. Po przejęciu władzy przez liberałów i po wcześniejszym odstąpieniu USA północnych terytoriów do stanu zawitał okres upragnionej stabilizacji. Jednak region w dalszym ciągu pozostawał słabo zaludniony. Pod koniec XIX w. pewną poprawę w sytuacji gospodarczej przyniosło wybudowanie kolei łączącej Monterrey ze stolicą.

Rewolucja meksykańska szybko dotarła do stanu. W 1910 w Monterrey aresztowany zostaje przywódca opozycji wobec dyktatury Porfiria Diaza - Francisco Madero. Był to okres kampanii prezydenckiej a całe wydarzenie stało się iskrą zapalną do walki z reżimem Diaza. Siły rewolucyjne szybko opanowały stan. Jednak spokój nie trwał długo bo walki przedłużają się, z tym, że ich uczestnikami stają się członkowie poszczególnych frakcji rewolucyjnych. W 1917 ogłoszona zostaje nowa konstytucja Meksyku, w opracowaniu której udział wzięli także delegaci z Nuevo León.

W późniejszym okresie stan w dalszym ciągu pozostawał silnym ośrodkiem hodowli bydła. Natomiast Monterrey umocniło swoją pozycję - centrum przemysłowego i finansowego północnej części kraju.

12:02, francjawakacje
Link Komentarze (1) »